WITAMY NA STRONIE WWW
PARAFII ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ
W KATOWICACH - SZOPIENICACH
Liturgia
Wydarzenia
Św. Antoni Claret (24 października)
Antoni Claret urodził się w Hiszpanii w roku 1807. Kiedy miał 11 lat, rozpoczął już naukę w humanistycznej szkole średniej, którą jednak wkrótce musiał przerwać, żeby pomagać ojcu w warsztacie tkackim. W 18. roku życia udał się do Barcelony, by tam doskonalić się w swoim zawodzie. Zapoznał się równocześnie ze sztuką drukarską, a w wolnym czasie uczył się języka łacińskiego i francuskiego. Uczestniczył tam też w strajku robotników, licho wynagradzanych za pracę w prymitywnych warunkach. Zwycięsko przeszedł przez kryzys wiary i wstąpił do seminarium duchownego w rodzinnych stronach. Przez kilka lat pracował jako proboszcz, jednak cały czas pragnął zostać misjonarzem. Wstąpił więc do nowicjatu jezuitów, ale musiał zrezygnować z powodów zdrowotnych. Jako misjonarz diecezjalny przebiegł całą Katalonię. W roku 1847 założył w Barcelonie istniejącą do dziś drukarnię i wydawnictwo katolickie, a później także cztery zakony, m.in. Zgromadzenie Misjonarzy Niepokalanego Serca Maryi, zwanych popularnie klaretynami.
Jako 40-latek został biskupem Santiago di Cuba. W ciągu 6 lat aż trzy razy zwizytował swoją archidiecezję, by na miejscu zorientować się o potrzebach wiernych i im zaradzić. Gorliwa praca przeszkadzała miejscowym liberałom i masonerii - dokonywano zamachów na jego życie, spalono mu dom. W wyniku gwałtownej kampanii przeciwko niemu rząd hiszpański odwołał go z Kuby. Królowa Izabela II powołała go na osobistego swojego spowiednika i wychowawcę dzieci. Z królową objeżdżał kraj, głosząc kazania, popierając misje i prasę katolicką, i zakładając kolejne bractwa, m.in.: księży, artystów, matek katolickich, bibliotek popularnych. Zostawił po sobie ponad 200 pism religijnych, które wydrukował w łącznym nakładzie ok. 9 milionów egzemplarzy.
ekai.pl
24 października w kalendarzu
1648 - koniec wojny trzydziestoletniej,
1795 - III rozbiór Polski,
1964 - papież Paweł VI ogłosił św. Benedykta patronem Europy,
1980 - rejestracja NSZZ „Solidarność',
2015 – sakra biskupia obecnego biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i administratora apostolskiego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Zbigniewa Zielińskiego.
Prof. Żaryn: Wspominki z PRL. W kwestii religii w szkole historia się powtarza
- Historia się powtarza – twierdzi prof. Jan Żaryn nazywając w rozmowie z KAI działania MEN w kontekście religii w szkole „ideowym nawiązaniem do czasów Gomułki'. Historyk przypomina, jak wyglądała walka z religią w szkole w czasach stalinowskich i jak ustawowo usuwano katechezę w latach 60-tych. Opowiada również o tym, jaka była reakcja Kościoła na te działania i podkreśla, że to kard. Wojtyła przekonywał, że wobec wrogiej władzy trzeba postawić na niezależność i odcięcie się od państwowych funduszy. – Kard. Wojtyła postulował wybór drogi trudniejszej i bardziej wymagającej ale takiej, którą można podjąć jako inicjatywę duszpasterską. Mówił o konieczności głębszej formacji kapłanów na trudne czasy i rodziców oraz takiej formie katechizacji, która będzie atrakcyjna dla dzieci i młodzieży – podkreśla prof. Żaryn.
Maria Czerska (KAI): Panie Profesorze, wypowiadając się krytycznie na temat działań MEN, zwłaszcza w kontekście nauczania religii, mówił Pan, że jest to „ideowa nawiązanie do czasów Gomułki'. Dlaczego?
- Moja teza jest taka, że ekipa pani Nowackiej jest wychowana w takim stalinowsko – gomułkowskim sposobie widzenia roli ministerstwa edukacji jako instytucji, która ma zagwarantować bezwyznaniowość szkół publicznych. Bezwyznaniowość rozumianą jako prawo do nieobecności religii w szkole dla osób, gdyż są ludzie niewierzący, którzy rzekomo doświadczają ataku „imperialnego katolicyzmu'. Tego rodzaju argumentacja towarzyszyła działaniom ekipy Gomułki, która ostatecznie doprowadziła najpierw do zdeprecjonowania przedmiotu, a następnie do usunięcia religii ze szkół. Znając historię nie sposób też nie dostrzec pewnych podobieństw obecnych i tamtych czasów. Była akcja usuwania krzyży, przesuwanie lekcji religii na pierwsze i ostatnie godziny lekcyjne, łączenie klas...
Maria Czerska / Warszawa / ekai.pl
Co nam dziś mówi ks. Dolindo?
- Jego życie, jego modlitwa i jego pisma pokazują, że nie chodziło o proste oddanie problemów w ręce Boga i czekanie na cud. To było coś znacznie głębszego – prawdziwe zaufanie, które rodzi się w trudach, w bólu, a czasem w samotności – mówi Marta Wielek, autorka książki o tym charyzmatycznym włoskim kapłanie w wywiadzie dla KAI. Dodaje, że „to, co przyciąga ludzi do ks. Dolindo, to nie tylko nadzieja na cudowne rozwiązanie ich problemów, ale jego świadectwo autentycznego życia wiarą, które każe im stawiać sobie pytanie: Czy ja naprawdę ufam Bogu tak jak Dolindo?'
Piotr Słabek: Ks. Dolindo Ruotolo – dla jednych święty człowiek, dla innych postać pełna kontrowersji. Znany w Polsce głównie dzięki modlitwie „Jezu, Ty się tym zajmij'. Wydaje się, że wokół jego postaci wytworzył się pewien kult „cudowności'. Ale czy to nie trochę za proste? Czy ks. Dolindo nie jest przypadkiem kolejnym przykładem zjawiska, w którym „prosta' modlitwa urasta do rangi magicznego zaklęcia?
Marta Wielek: Rzeczywiście, można odnieść wrażenie, że postać ks. Dolindo bywa upraszczana do roli „księdza od cudów'. „Jezu, Ty się tym zajmij' stało się swego rodzaju duchowym sloganem, który dla wielu ludzi jest odpowiedzią na problemy, jakby wystarczyło tylko wypowiedzieć te słowa, a reszta się ułoży. Ale to dalekie od prawdy. Ks. Dolindo był o wiele bardziej skomplikowaną postacią. Jego życie, jego modlitwa i jego pisma pokazują, że nie chodziło o proste oddanie problemów w ręce Boga i czekanie na cud. To było coś znacznie głębszego – prawdziwe zaufanie, które rodzi się w trudach, w bólu, a czasem w samotności.
Ks. Dolindo doświadczył tego na własnej skórze. Modlitwa „Jezu, Ty się tym zajmij' nie była dla niego magiczną formułką. Była owocem głębokiej duchowej walki, zmagania z własnymi słabościami i niewyobrażalnym cierpieniem. Jego dzieciństwo było traumatyczne, a życie kapłańskie – pełne konfliktów z Kościołem. To, co przyciąga ludzi do ks. Dolindo, to nie tylko nadzieja na cudowne rozwiązanie ich problemów, ale jego świadectwo autentycznego życia wiarą, które każe im stawiać sobie pytanie: Czy ja naprawdę ufam Bogu tak, jak Dolindo?
Piotr Słabek / Kraków / ekai.pl
USA: kandydat na wiceprezydenta oskarża administrację Biden-Harris o prześladowanie chrześcijan
Senator James David Vance, republikański kandydat na wiceprezydenta, na wiecu wiary 20 października w Waukesha w stanie Wisconsin oskarżył administrację Biden-Harris o prześladowanie chrześcijan, a w szczególności katolików. W swoim przemówieniu Vance mówił także o wolności religijnej i wpływie inflacji, nielegalnej imigracji i uzależnienia od narkotyków.
„Jest wielu katolików ... [którzy] słusznie uważają, że są opuszczeni przez przywództwo Joe Bidena i Kamali Harris i jedynie szukają kogoś, kto ochroni ich prawa i sprawi, że ten kraj będzie przystępnym cenowo i przyzwoitym miejscem do założenia rodziny' - powiedział Vance podczas niedzielnego popołudniowego wiecu w tym stanie. „Myślę, że dotyczy to wielu katolików. Dotyczy to także niekatolików. Ale nie możemy mieć amerykańskiego rządu, który prześladuje chrześcijan za ich wiarę. Powinniśmy nagradzać ludzi i zachęcać ich do życia zgodnie ze swoją wiarą' – stwierdził. Vance zganił Harris za jej poparcie dla „pozywania przez sąd katolickich zakonnic, aby zmusić je do pokrywania kosztów zabiegów, które naruszają ich sumienie'. Chodzi tu o poparcia Harris dla ustawy zmuszającej zapewnienie pracownikom ubezpieczenia zdrowotnego, pokrywającego koszty zabiegów sprzecznych z wiarą i moralnością katolicką, takich jak aborcja i operacje zmiany płci. Kampania Trumpa była również krytyczna wobec Harris za sprawdzanie kandydatów na sędziów pod kątem przynależności do Rycerzy Kolumba oraz za wyciek wewnętrznej notatki Richmond FBI, która wzywała do zbadania rzekomego związku między tak zwanymi „radykalnymi tradycjonalistycznymi katolikami' a „skrajnie prawicowym ruchem białych nacjonalistów'. Trump skrytykował również Harris za pominięcie kolacji Fundacji Ala Smitha, która zbiera pieniądze na katolickie organizacje charytatywne i w której tradycyjnie uczestniczą obaj główni kandydaci partii. „Kamala Harris jest kandydatką fanatyzmu antychrześcijańskiego i antykatolickiego' – stwierdził Vance.
Vance obwinił również Harris i prezydenta Joe Bidena za rosnące koszty życia, wynikające z wysokiego poziomu inflacji. Obwinił wydatki rządowe za inflację, która według niego zaszkodziła rodzinom i „uczyniła artykuły spożywcze niedostępnymi dla amerykańskich obywateli'. Skrytykował również politykę migracyjną, obarczając obecną administrację odpowiedzialnością za zalew imigrantów nielegalnie wjeżdżających do Stanów Zjednoczonych. Jego zdaniem taka polityka graniczna zmniejszyła bezpieczeństwo Amerykanów i spowodowała wzrost liczby narkotyków zawierających fentanyl w USA. Przypomniał o walce swej matki z uzależnieniem od opioidów, mówiąc, że „jest czysta i trzeźwa od 10 lat i jesteśmy z niej dumni'. „Dla mnie to łaska Boża. Wiem, że na tej sali [wiele osób] wierzy, że Bóg czasami działa w tajemniczy sposób, ale działa każdego dnia w życiu obywateli tego stanu i tego kraju. Jestem tego żywym dowodem, moi przyjaciele' – powiedział, zachęcając do wyboru prezydenta, który „powstrzymałby tę truciznę przed przybyciem do naszego kraju'.
CNA, st / Milwaukee / ekai.pl
Ks. Ptasznik: dziedzictwo Jana Pawła II to nadzieja Chrystusa i Kościół nauczający
Jan Paweł II przypomina nam, że „Kościół jest szczególną pomocą daną przez Chrystusa, aby znaleźć odpowiedź na pytanie każdego człowieka o to, co jest dobre, a co złe. Losy i nadzieja ludzkości leżą w tym rozeznaniu i w ponownym umieszczeniu Chrystusa w centrum' – powiedział portalowi La nuova bussola quotidiana z najbliższych współpracowników Ojca Świętego Jana Pawła II, ks. prał. Paweł Ptasznik. W 1995 roku ks. Paweł Ptasznik rozpoczął pracę w sekcji polskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej i, między innymi, współpracował z Karolem Wojtyłą przy opracowywaniu jego przemówień.
Antonio Tarallo: Księże Prałacie, jaki jest pierwszy obraz, który przychodzi Ci do głowy, gdy myślisz o św. Janie Pawle II?
- Pierwszy obraz to obraz człowieka dobrego. Jego dobroć przejawiała się w jego delikatności. Dobrze pamiętam jego szacunek dla każdego człowieka. Każdy był dla niego ważny. Niesamowite było to jego pragnienie „wejścia' w historię każdej osoby, którą spotykał: zawsze uważny na jej słowa. Nie słuchał ich z ceremonialnego obowiązku, ale był uważny, aby zrozumieć, co kryje się za tymi słowami. Z nim dialog stawał się prawdziwym spotkaniem. I był też człowiekiem modlitwy: dzięki temu mógł zrozumieć, co czynić, a czego nie czynić w swoim działaniu jako człowiek i jako papież.
Antonio Tarallo, st / Rzym / ekai.pl
Stolica Apostolska obawia się katastrofy nuklearnej w Zaporożu i Kursku
Stolica Apostolska ostrzega przed katastrofą nuklearną na Ukrainie i w Rosji w związku z trwającą tam wojną. Mówił o tym na forum zgromadzenia ogólnego ONZ stały obserwator Watykanu. Podkreślił również, że w związku z coraz większym wykorzystania technologii jądrowej, państwa muszą brać pod uwagę negatywne konsekwencje tych technologii dla zdrowia i środowiska.
Stolica Apostolska jest zaniepokojona znacznym ryzykiem niekontrolowanego uwolnienia promieniowania jonizującego, szczególnie w odniesieniu do trwającego konfliktu wokół elektrowni jądrowej w Zaporożu, a także w pobliżu elektrowni jądrowych w Kursku – powiedział abp Gabriele Caccia. Podkreślił, że ewentualny atak na te obiekty zagraża nie tylko środowisku, ale także zdrowiu i bezpieczeństwu pobliskiej ludności. Sytuacja ta wymaga pilnej uwagi i działań w celu złagodzenia ryzyka związanego z obiektami jądrowymi w strefach konfliktu – dodał watykański dyplomata, podkreślając, że bezpieczeństwo ludzi i środowiska musi być traktowane priorytetowo.
Abp Caccia mówił o tym w ramach debaty na temat skutków promieniowania atomowego. Wyraził uznanie dla działań prowadzonych przez Komitet Naukowy ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego (UNSCEAR). Stwierdził, że jego inicjatywy w zakresie badań i wymiany danych przyczyniły się do usprawnienia procesów decyzyjnych i zwiększenia świadomości społecznej na temat narażenia na promieniowanie. „Biorąc pod uwagę znaczny wzrost wykorzystania technologii jądrowej – powiedział przedstawiciel Stolicy Apostolskiej – kluczowe jest, aby państwa wdrażały polityki uwzględniające potencjalne negatywne konsekwencje tych technologii dla zdrowia i środowiska'.
Krzysztof Bronk, Vatican News PL / Nowy Jork / ekai.pl
W Ogrodach Watykańskich zasadzono tulipany św. Jana Pawła II
W dniu liturgicznego wspomnienia Papieża Polaka zasadzono tulipany św. Jana Pawła II w Ogrodach Watykańskich. W uroczystości zorganizowanej przez Ambasadę Polski przy Stolicy Apostolskiej uczestniczyli przedstawiciele Watykanu, korpusu dyplomatycznego i liczni goście.
Uroczystości przewodniczył kard. James Michael Harvey, archiprezbiter Bazyliki św. Pawła za Murami, wieloletni bliski współpracownik św. Jana Pawła II. Zaznaczył on, że pontyfikat Papieża Polaka był trzecim najdłuższym w historii Kościoła, bo trwał 26 lat, 5 miesięcy i 17 dni. Nawiązując do zasadzenia tulipanów w Ogrodach Watykańskich kard. Harvey stwierdził, że „w symbolice kwiatów tulipan jest uważany za symbol niewinności, czystości, słodyczy, a także stałości w bezwarunkowej miłości' i dodał, że „kwiat ten często inspirował poetów i pisarzy'.
Na uroczystość w Ogrodach Watykańskich skierował list Prezydent RP Andrzej Duda, który przeczytała szefowa kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka. Jak podkreślił w swoim słowie prezydent Duda, choć przeczuwano, że „wybór Polaka na Stolicę Piotrową oznaczać będzie przełomowe zmiany w ówczesnej rzeczywistości, to jednak chyba nikt nie był w stanie przewidzieć, jak wielki i wyjątkowy będzie to pontyfikat'. Po zakończeniu uroczystości, na której byli także ojcowie synodalni z różnych krajów, ambasador Adam Kwiatkowski zaprosił na dalszą część spotkania do ambasady Polski przy Stolicy Apostolskiej.
Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Vatican News PL / Watykan / ekai.pl
Polskie Towarzystwo Psychiatryczne: lekarz psychiatra nie wystawia skierowania na aborcję
„Lekarz psychiatra wydający orzeczenie o zagrożeniu dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej nie decyduje o przerwaniu ciąży' i 'nie wystawia skierowania na aborcję', a stan zagrożenia zdrowia psychicznego takiej kobiety, będący podstawą do wydania orzeczenia 'powinien być poważny' - brzmi stanowisko Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i konsultanta krajowego ds. psychiatrii odnośnie do wytycznych Ministerstwa Zdrowia. Obszerny dokument w tej sprawie został opublikowany na stronach PTP.
W stanowisku psychiatrzy przypominają, że w świetle polskiego prawa przerwanie ciąży jest możliwe, jeżeli: ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej (pkt 1. – tzw. przesłanka lecznicza) oraz zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (pkt 3. – tzw. przesłanka prawna/prokuratorska).
'W odniesieniu do przesłanki leczniczej ustawodawca nie zawęził jej jedynie do zdrowia somatycznego. Należy zatem przyjąć, że tyczy się ona również zdrowia psychicznego' - brzmi stanowisko.
lk / Warszawa / ekai.pl
Dr Nasiek: krew - sacrum ratunku życia
'Ludzka krew zajmuje wyjątkowe miejsce w filozofii i religii, ponieważ jest głęboko zakorzeniona w ludzkiej świadomości jako symbol życia, śmierci, odkupienia i wspólnoty. Jej fundamentalne znaczenie w nauce i medycynie potwierdza tę symbolikę, ukazując krew jako niezbędny element istnienia biologicznego' - zwraca uwagę dr. Dariusz Nasiek. Amerykański specjalista medycyny regeneracyjnej i krwiolecznictwa w rozmowie z KAI mówi m. in. o fundamentalnym znaczeniu krwi dla ratowania ludzkiego życia i jej wykorzystaniu w medycynie regeneracyjnej.
Dr. Nasiek zwraca uwagę, że Kościół podchodzi do tematu transfuzji naukowo i etycznie. Podkreśla analogię do daru ze swojej krwi, jaki na krzyżu poczynił Jezus i jaki jest powtarza się w każdej Eucharystii. Dlatego właśnie Jan Paweł II określił krwiodawstwo jako przejaw kultury życia.
Agata Muzyka McBurnes (KAI Nowy Jork) / Nowy Jork / ekai.pl
Papieski tweet
Jesteś naszym 1499404 gościem od 01.01.2017