Liturgia




2024-12-21, Sobota, Rok C, I, Dzień Powszedni albo wspomnienie Św. Piotra Kanizjusza, prezbitera i doktora Kościoła
Pnp 2,8-14
Ps 33
So 3,14-18a
Łk 1,39-45
2024-12-22, Niedziela, Rok C, I, IV Tydzień Adwentu
Mi 5, 1-4a
Ps 80 (79), 2ac i 3b. 15-16. 18-19 (R.: por. 4)
Hbr 10, 5-10
Łk 1, 38
Łk 1, 39-45
2024-12-23, Poniedziałek, Rok C, I, Dzień Powszedni
Ml 3, 1-4. 23-24
Ps 25
Łk 1, 57-66

Wydarzenia


Chrześcijanie w Syrii liczą na spokojne święta



Dyrektor Jezuickiej Służby Uchodźcom (JRS) w Syrii podkreśla, że choć obecne zmiany polityczne budzą nadzieję na lepszą przyszłość, to wśród Syryjczyków nadal panuje ogromna niepewność. Ojciec Vincent de Beaucoudrey zauważa, że islamscy rebelianci, którzy przejęli władzę, jak dotąd dotrzymują swych obietnic i szanują chrześcijan. 

Jezuita przypomina, że nowe władze zapowiedziały, że chcą stworzyć Syrię z chrześcijanami i każdy ma mieć swoje miejsce w społeczeństwie. „W Aleppo, gdzie władze działają już od kilkunastu dni, zezwolono na umieszczanie dekoracji świątecznych w kościołach, na fasadach itp. Są oznaki, że możemy świętować spokojnie Boże Narodzenie. Obawy dotyczą dłużej perspektywy i kierunku, w którym będzie podążał kraj' – mówi zakonnik. Ojciec Vincent de Beaucoudrey wyraził smutek z powodu postawy wspólnoty międzynarodowej, która ogłosiła, że powrót uchodźców do Syrii nie jest problemem, przed zniesieniem sankcji i przed otwarciem ambasad w tym kraju. „Nasz kraj przeżywa ogromną zapaść gospodarczą, wielu ludzi wyjechało. Wciąż panuje wielka niepewność. To charakteryzuje dzisiejszą Syrię' – podkreślił dyrektor JRS na ten bliskowschodni kraj. Wskazał, że ludzie z większą odwagą mówią teraz o zbrodniach minionego reżimu, jednak wciąż skomplikowane jest mówienie o tym, jak możemy tworzyć jeden naród. „Nadal skomplikowane jest mówienie o różnicach religijnych' – podkreślił jezuita mieszkający w Damaszku. 

Nieoczekiwana ofensywa rebeliantów, która rozpoczęła się 27 listopada, doprowadziła do błyskawicznego zdobycia Aleppo, a następnie do obalenia reżimu Baszara el-Asada. Wśród rebeliantów kluczową rolę odgrywa sunnickie ugrupowanie zbrojne Hajat Tahrir asz-Szam. Powstało w 2017 roku z połączenia kilku dżihadystycznych grup zbrojnych, w tym lokalnego odgałęzienia Al-Kaidy, stąd pytanie, w jakim kierunku rozwiną się dalsze rządy i czy islamiści naprawdę uszanują mniejszości religijne żyjące w Syrii,  w tym chrześcijan różnych obrządków.

 

Beata Zajączkowska, Vatican News PL / Damaszek / ekai.pl




Papieski tweet






Jesteś naszym 1534144 gościem od 01.01.2017

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach, siedziba: Katowice, Plac Powstańców Śląskich 3.